Zima na krku

02.11.2023

Uteklo to zase jako voda. Ještě před třemi měsíci bylo vedro a chodili jsme se koupat. A to ten podzim nakonec letos přicházel celkem pozvolna, trochu jsme si na tu změnu stihli zvyknout. Po ránu bývá mlha, sychravo a přízemní mrazíky. Někdy do toho začne vát studený vítr nebo prší. Začínáme nosit kabáty a bude ještě hůř, zima je za dveřmi. Chladno zrovna nemiluju a určitě nejsem sama. Už to pozoruju na lidech kolem sebe na ulici, na autobusové zastávce. Choulí se zimou, vytahují límce nahoru, hrbí se a zvedají ramena.

A pozoruju to na sobě. Táhne mi za krk, zima zalézá pod kabát. Normálně jsem zvyklá chodit celkem narovnaná. Tak mi to dost vadí, když se krčím a zvedám ramena, abych se zahřála. A už to cítím, záda začínají bolet, krk taky. Uvědomuju si, že bych se měla zase narovnat, abych nekazila to, co už jsem napravila cvičením, ale nejde mi to, zima mi vadí. Koncem zimy to bude už možná lepší, to už se budu nad současnými teplotami radovat s pocitem, že je krásně teplo. Ale teď ještě ne a do té doby uplyne spousta času.

Co se děje s naším tělem, když je nám chladno a táhne pod kabát?

Když se choulíme zimou, tak zvedáme ramena a stahujeme je směrem k uším. Zkracují se nám krční, šíjové a prsní svaly, které bývají už tak až příliš zkrácené. Svaly mezi lopatkami naopak ochabují. Přetěžují se svaly, které zvedají lopatky. Výsledkem je napětí a bolesti krku, šíje a mezilopatkové oblasti a z toho vyplývající zvýšená únava a bolesti hlavy.

Svaly, které míváme obvykle až moc zkrácené a zatuhlé, nám při tomto postoji zatuhnou a zkrátí se ještě víc. Stejně tak ochabnou už dříve ochablé svaly.

Bylo by tak jednoduché problém vyřešit, kdyby nás nespoutávala zima. Jediné, čím si tedy můžeme pomoci, je teplé oblečení. Zapomeňme na to, že ještě nedávno bylo léto, že ještě přes den nemrzne a nechceme chodit nabalení jako pumpa. Čeká nás studená polovina roku a té se musíme přizpůsobit. Potřebujeme teplý svetr, přes něj kabát nebo bundu, někdo už i rukavice, ale hlavně šálu nebo poslední dobou oblíbený nákrčník.

Nákrčník

Nákrčník tedy není jen zajímavý módní doplněk, ale může prospět dobrému držení těla, chránit naše svaly před přetížením nebo ochabnutím a tím udržet páteř napřímenou a zdravou. Také chrání šíjové a krční svaly před prochladnutím, které by mohlo způsobit dlouhodobé a hodně nepříjemné bolesti a blokády.

Jako prevenci také doporučuju cvičit

Nejdřív se po příchodu domů dostatečně zahřejte, třeba čajem nebo pohybem. Pak, až si budete jistí, že nemáte svaly prochladlé, můžete je protáhnout a uvolnit pomocí následujících cviků:

  • Proveďte několik úklonů hlavou do stran a ramena držte dole.
  • Dále pokračujte obloukem hlavou: úklon -> předklon -> úklon na druhou stranu. Několikrát zopakujte.
  • Zakružte rameny směrem nahoru a dozadu.
  • Upažte ruce dlaněmi vpřed a několikrát je pomalu táhněte dozadu.

Pokud už se stalo, že vás bolí za krkem, na ramenou a mezi lopatkami, pomůže suché teplo ve formě nahřívacího polštářku, mírné protahování stažených svalů a masáže šíje. Masáž prokrví a uvolní ztuhlé svaly do hloubky a napomůže jejich regeneraci. Při masáži lze s úspěchem využít i aromaterapii. Některé oleje způsobují prokrvení a prohřátí, jiné uvolňují svalovou ztuhlost. Nejsou to jen vůně, ale účinné látky z léčivých rostlin, které podpoří účinky masáže.

Takže: uvolněte se při masáži a cvičte.

A samozřejmě se už začněte pořádně oblékat – jaro bude až za půl roku!